Erkunde Uhr Boah, Uhr Hast und noch mehr!

Verwandte Themen durchstöbern

Dogana di Mare - Venedig

Dogana di Mare - Venedig

Река Тибр в Риме

Река Тибр в Риме

St. Mark's Square, Venice.  One of my favourite spaces - when the tourists are gone.

St. Mark's Square, Venice. One of my favourite spaces - when the tourists are gone.

Saturnia Thermal Springs:
the Terme di Saturnia

A Spa in Tuscany made by Gods in Maremma, Italy. (on the way to roma from pisa!)

Saturnia Thermal Springs: the Terme di Saturnia A Spa in Tuscany made by Gods in Maremma, Italy. (on the way to roma from pisa!)

Najznámejšie miesto v celej Florencii je pravdepodobne námestie Piazza del Duomo, ktorému dominuje 4tá najväčšia bazilika na svete - Santa Maria del Fiore. Táto úchvatná stavba, na ktorej sa začali práce 8. septembra 1296, je dielom viacerých majstrov: Giotta, Andrea Pisana či Francesca Talentiho.  Rozhodne stojí za námahu vystúpiť schodiskom do kupoly katedrály - Brunelleschiho diela z rokov 1420 až 1434. Výškou presahuje Dóm už len vedľajšia, 84 metrov vysoká Giottova zvonica.

Najznámejšie miesto v celej Florencii je pravdepodobne námestie Piazza del Duomo, ktorému dominuje 4tá najväčšia bazilika na svete - Santa Maria del Fiore. Táto úchvatná stavba, na ktorej sa začali práce 8. septembra 1296, je dielom viacerých majstrov: Giotta, Andrea Pisana či Francesca Talentiho. Rozhodne stojí za námahu vystúpiť schodiskom do kupoly katedrály - Brunelleschiho diela z rokov 1420 až 1434. Výškou presahuje Dóm už len vedľajšia, 84 metrov vysoká Giottova zvonica.

Roma - Colosseum At Night    My absolute favorite thing to do in Rome is to wander aimlessly through the city at night.  Every time you turn a corner you stumble upon some dramatically lit building, church, statue, or ancient ruin.  It's a city of magic, I tell ya!

Roma - Colosseum At Night My absolute favorite thing to do in Rome is to wander aimlessly through the city at night. Every time you turn a corner you stumble upon some dramatically lit building, church, statue, or ancient ruin. It's a city of magic, I tell ya!

Doge's Palace, Venice

Venice: 6 Tips to Know Before You Go

Doge's Palace, Venice

Travel Photography Classic. Moving Gondolas at St. Mark's Square

Travel Photography Classic. Moving Gondolas at St. Mark's Square

I <3 Harrods and its absolutely beautiful at Christmas time.

Harrods' famous twinkling lights.

I <3 Harrods and its absolutely beautiful at Christmas time.

Zürich - Switzerland

Zurich photo gallery

Zürich - Switzerland

Pinterest
Suchen